Umístění

Umístění infratopení v místnosti, doporučená řešení, výhody a nevýhody různých pozic infrapanelů

Správné umístění infrapanelů v místnosti je nejdůležitější částí návrhu řešení vytápění infrapanely obecně. Jedná se o velmi důležitou součást know-how firmy a má přímý vliv na spotřebu infrapanelů a výslednou tepelnou pohodu. Rádi se s Vámi podělíme o část těchto informací. Naši technici Vám rádi připraví návrh řešení vytápění infratopením včetně umístění infrapanelů a termostatů.

Ukázka optimálního umístění infrapanelů v rodinném domě:

Vizualizace umístění infrapanelů v rodinném domě. Instalace infrapanelů je nejvhodnější na stěnách tak, aby infrapanely sálaly do místnosti rovnoměrně, proti venkovním stěnám a částečně na plochy oken což zabraňuje jejich rosení.

Infrapanely Wellina mají nejvyšší účinnost přenosu tepla do prostoru díky patentované konstrukci a použitým hi-tech materiálům. Instalace infrapanelů je doporučená na stěny, ale lze je instalovat i na strop, pouze se tím mírně sníží účinnost a pokrytí prostoru teplem.

Umístění na stěně

Umístění infrapanelů je nejvhodnější na stěnách, tak aby rovnoměrně sálaly do celého prostoru. Při správném umístění „vidí“ infrapanely na stěnu před panelem, částečně obě boční, strop i podlahu. Orientačně lze hovořit o ploše ohřátí místnosti v ploše cca 70-80%.

Část tepla v blízkosti panelu je předána do prostoru a konvekčním prouděním jsou ohřáté stěny jsou opět ochlazeny aby nedocházelo k jejich přehřátí.

Infrapanely Wellina jsou pro dosažení maximální účinnost konstruovány se vzduchovou mezerou za infrapanelem s předáním části tepla na zadní stěnu panelu s nerezovým plechem, který neohřívá stěnu za infrapanelem ale pouze vzduch. Konvekční proudění vzduchu je v malé míře a nezvedá prach ale je důležité pro optimální funkci infratopení obecně.

Výška instalace

Infrapanely se umísťují cca 1,5-1,7 m od podlahy střed infrapanelu. Infrapanel tak rovnoměrně ohřívá i podlahu a zlepšuje tepelnou pohodu. V případě instalace nad sedací soupravu, postel se střed panelu posouvá na cca 1,7-1,8 m od podlahy. Panel má zpravidla výšku, při instalaci horizontálně, 60-70cm a tedy výšku instalace lze později upravit aniž by byl vidět vývod kabelu.

Nevhodné umístění:

Umístění příliš u stropu – zvyšuje se únik tepla stropem a snižuje se konvekční proudění a zhoršuje tepelnou pohodu.
Umístění příliš u podlahy – infrapanel přehřívá podlahu, vybavení nábytkem v místnosti snižuje prostup tepla a účinnost infrapanelů mírně klesá.
Umístění v rohu místnosti – prohřívají se boční stěny a roste tepelná ztráta, infrapanel „nevidí“ rovnoměrně do celé místnosti.

Umístění na stropě

Umístění na stropě je výhodné pokud pokud potřebujeme ohřát pouze část místnosti, například v obývacím pokoji nad sedačkou nebo v místnost kde není prostor na stěnách například chodby / zádveří.

Výhodou stropní instalace je intenzivnější ohřev podlahy pod infrapanelem například v kuchyni je příjemné umístění na stropě kdy na podlaze je o cca 2-3°C vyšší teplota než ve zbytku místnosti. Stropní pozice jsou využívány v nájemních bytech kdy je nižší riziko poškození, zcizení infrapanelů.

Infrapanely Wellina jsou konstruovány také pro montáž na strop bez nutnosti doplňkových stropních držáků. Pozice na stropě nevytváří dostatečné konvekční proudění vzduchu v místnosti a tedy je v blízkosti infrapanelu vzduch mírně teplejší a teplo prostupuje stropní konstrukcí. Pokud je nad infrapanelem váš vytápěný prostor, ztráta je minimální, pokud jiný byt či půda, jedná se o zbytečné provozní náklady navíc.

Pro větší místnosti kde je třeba více infrapanelů, doporučujeme v případě nutnosti instalace infrapanelu na strop alespoň jeden infra panel instalovat na stěnu – ten bude vytvářet konvekční proudění které uvede teplý vzduch u stropu do pohybu a účinnost infratopení se přiblíží ideálním hodnotám.

Pozice infrapanelu na stropě

Doporučujeme blíže k oknu, například v 1/3 vzdálenosti. Infrapanel tak „vidí“ na okno, ohřívá venkovní stěnu a rohy místnosti pro zajištění tepelné pohody v těchto nejvíce chladem exponovaných místech.

Nevhodné pozice na stropě

Umístění příliš v rohu místnosti – zvyšuje se únik tepla boční stěnou, místnost je velmi nerovnoměrně prohřátá. Doporčujeme min. vzdálenost 120 cm hranu panelu od stěny.
Umístění příliš vysoko – infrapanely mají určitý výkon a intenzitu tepla. Pro stropy nad 4 m je instalace na stropech méně účinná, doporučujeme pak volit například topnou kouli Rondo nebo Diskus.
Umístění příliš nízko – pro stropy pod 2,2 m je intenzita tepla příliš vysoká a při dlouhodobém pobytu pod infrapanelem ( kancelářský stůl ) můžete cítit velmi intenzivní teplo. Pro stropy cca 2,2 metru doporučujeme instalaci vždy na stěny.

 

Návrh vytápění infrapanely na klíč – zdarma

Návrh umístění infrapanelů je součtem mnoha faktorů a plán umístění se vždy připravuje na základě osobního zaměření naším technikem nebo dle půdorysů prostoru a návrh je vždy zpracován pro dosažení nejvyšší účinností sálavého vytápění. Rádi Vám připravíme návrh řešení na míru nezávazně a zdarma:

Instalace pouze na stropy. Pokud vám prodejce infrapanelů doporučí jako nejúčinnější a nejlepší umístění na stropech, jedná se buď o neprofesionálního prodejce nebo produkty které překračují teplotu 100 °C a nesmí se instalovat níže jak 180 cm od podlahy. Instalace na stropy je vždy navržena z určitých důvodů viz. níže v popisu.

Zaizolováním zadní strany infrapanelu se zvedne teplota z cca 95°C na cca 120 °C při stejném příkonu i ploše panelu. Nejedná se ale o zvýšení účinnosti, ale pouze změnu poměru konvekce / sálání. Pouze sálavé panely s teplotami cca 120°C instalovaní do běžných typů místností dosahují příliš vysoké intenzity tepla – vzniká efekt suchých očí, bolesti hlavy a přílišným ohřevem stěn zvyšují tepelnou ztrátu a snižují účinnost infratopení. Izolace zadní strany infrapanelů zabraňující vzniku konvekce je nežádoucí. infrapanely s teplotu cca 120°C a výše jsou pouze pro průmyslové účely, proto zpravidla ani nesplňují podmínku nulových hodnot elektrosmogu a doporučené hodnoty často překračují o stovky procent.

Adresa a kontakty


Otavská 175/12, 196 00 Praha - Čakovice

IČ: 27887626, DIČ: CZ27887626

Obchod: +420 608 366 736, 737

Fakturace: +420 777 287 299

Kontaktní formulář


USBY s.r.o. / Redwell GmbH

Již od roku 2005 zajišťujeme v ČR a SR komplexní služby od poradenství při výběru vhodných typů infratopení Wellina, přes jejich dodávku až po konečnou instalaci tohoto topného systému. Infrapanely Wellina představují dokonalé spojení designu, kvality a vysoké účinnosti.

Novinky

25.1.2018 - aktualizace webu www.usby.cz na nový design a rozšířený obsah o vytápění infrapanely.

© Copyright 2017. USBY s.r.o.

Tiráž | Kontakt